قوانین، مقررات و قرارداد وب سایت اِتر اِکس

زمان مطالعه: 10 دقیقه

تعهدنامه حاضر بر اساس ماده ۱۰ قانون مدنی، و با تابعیت از کلیه قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران به صورت عام و قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382 و آیین‌نامه‌های مربوطه و قانون جرایم رایانه‌ای به صورت خاص، از تاریخ دریافت ایمیل و ثبت کد فعالسازی از سوی کاربر (مالک مشخصات ثبت شده در وب سایت (اِتر اِکس) در سایت Eterex.com به رسمیت قانونی خواهد رسید. قرارداد حاضر متضمن کلیه توافقات طرفین بوده و توافقات و اظهارات پیشین، اعم از شفاهی و کتبی، در ارتباط با موضوع این قرارداد از تاریخ انعقاد، فاقد هر گونه اثر خواهد بود.

 

اصطلاحاتی که در این قوانین و قرارداد به کار رفته است دارای معانی مشروح زیر است:

 • اِتر اِکس: وب سایت اِتر اِکس در ایران مدیریت شده و زیرمجموعه شرکت زنجیره بلوک اریترین است و تابع کلیه قوانین جمهوری اسلامی ایران به صورت عام و قانون جرایم رایانه‌ای و تجارت الکترونیک و قانون حمایت حقوق مصرف‌کننده به صورت خاص در حال فعالیت است.
 • سکوی تبادل رمز ارز اِتر اِکس: وب سایت با آدرس اینترنتی ETerex.com که زیرمجموعه شرکت زنجیره بلوک اریترین می‌باشد و یک زیرساخت آنلاین است که در زمینه آموزش، تحقیق، ارائه اطلاعات مفید، خرید و فروش و تبدیل ارزهای دیجیتال و رمزارزها و همچنین خرید و فروش کیف پول‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری فعالیت دارد. کلیه حقوق مادی و معنوی آن متعلق به وب سایت ETerex.com می‌باشد.
 • اپلیکیشن اِتر اِکس: اپلیکیشن خرید و فروش و تبدیل رمز ارز متعلق به وبسایت اِتر اِکس است که زیرمجموعه شرکت زنجیره بلوک اریترین می‌باشد.
 • تبدیل رمزارز: تبدیل یک رمزارز به رمزارز دیگری به نسبت مشخص می‌باشد که با پرداخت کارمزد انجام می‌گیرد.
 • رمزارز :یکی از گونه‌های دارایی دیجیتال است که از فناوری رمزنگاری در طراحی آن استفاده شده و معمولاً به صورت نامتمرکز اداره می‌شود.
 • والت یا کیف پول رمزارز: کیف پول رمزارز یا والت به محل ذخیره‌سازی رمزارز در شبکه مختص خود گفته می‌شود که به صورت نرم‌افزاری و سخت‌افزاری هستند.
 • کاربر یا کاربران: شخصی حقیقی یا حقوقی است که از طریق اینترنت به وبسایت یا از طریق سامانه‌های مخابراتی (ارسال پیامک، تلگرام و غیره) خدمات پرداخت اِتر اِکس متصل و از خدمات آن بهرمند می‌شود.
 • حساب کاربری: حسابی است که کاربر (خریدار) برای استفاده از خدمات وب سایت ایجاد کرده‌اند که متصل به وب سایت و اپلیکیشن اِتر اِکس است .
 • خریدار یا فروشنده یا شخص تریدر: کاربر یا متقاضی استفاده از خدمات اِتر اِکس ( خرید و فروش رمزارز و تبدیل آنها) است که عضو یا کاربر اِتر اِکس است و از طریق وب سایت یا اپلیکیشن سایت اِتر اِکس ثبت سفارش یا هر گونه خدماتی از اِتر اِکس را استفاده می‌کند.
 • قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران: قانون اساسی، قوانین عادی، آئین‌نامه‌های اجرایی، بخشنامه‌ها، دستورالعمل‌ها به صورت عام و قانون جرایم رایانه‌ای و تجارت الکترونیک و قانون حقوق مصرف‌کننده به صورت خاص و کلیه ضوابط قانونی حاکم بر انجام موضوع قرارداد است.
 • اکانت اجاره‌ای: حساب کاربری گفته می‌شود که فرد متقاضی خدمات و محصولات وب سایت را برای اشخاص دیگر با وجوهی که توسط شخص ثالث به وی پرداخت می‌شود در قبال درصدی کارمزد خدمات و محصولات وب سایت درخواست می‌کند. اِتر اِکس می‌تواند حساب کاربری فرد مجرم و خاطی را مسدود و وی را به محاکم صالحه قانونی معرفی نماید.
 • احراز هویت مشتریان: وب سایت بدون تایید هویت افراد هیچگونه خدماتی به اشخاص، نهادها و شرکت‌ها ارائه نخواهد کرد.

احراز هویت: بر اساس تکلیفی که قوانین مطروحه جمهوری اسلامی علی‌الخصوص قوانین جرایم رایانه‌ای و تجارت الکترونیک و غیره بر عهده فروشندگان فضای مجازی قرار داده است، وب سایت را ملزم به احراز هویت متقاضیان خود در هر خرید و فروش می‌داند که مراحل احراز هویت بدین شرح است:

الف – ارسال تصویر کارت ملی شخص پرداخت‌کننده (خریدار- کاربر)

ب – ارسال شماره کارت بانکی که خریدار (کاربر) قصد پرداخت از آن را دارد.

پ – ارائه شماره تماس ثابت و همراه خریدار که باید طی ارسال کد مخابراتی مراتب صحت سیم کارت تایید شود.

ت – عدم استفاده از آی پی غیر مجاز (وی پی ان) توسط کاربران.

ث –وارد کردن ایمیل در صفحه ثبت نام: ایمیل باید به اسم و هویت خود شخص خریدار باشد.

پ – گرفتن ویدیو احراز هویت و ارائه مدارک و چک شدن نهایی کاربر و توضیح درخصوص حساب اجاره‌ای و غیره.

فرآیند ارائه خدمات، حساب کاربری و تعهدات کاربران:

 • مسئولیت همۀ اقدامات و افعال کاربران که ناشی از عدم رعایت قوانین موضوعه جمهوری اسلامی ایران از جمله قانون مجازات اسلامی قانون جرایم رایانه‌ای(ارتکاب جرم) و قوانین مدنی و تجارت الکترونیک و غیره باشد، برعهدۀ شخص متخلف بوده و وب سایت هیچ گونه مسئولیتی در قبال اعمال و افعال فوق نداشته و نخواهد داشت و وب سایت می‌تواند ضمن غیرفعال کردن حساب کاربری متخلف، از طریق مراجع ذیصلاح، اقدامات قانونی علیه نامبرده نسبت به احقاق حقوق قانونی وب سایت به عمل آورد.
 • به دلیل جلوگیری از کلاهبرداری و با توجه به تکلیف قانونی که قانون تجارت الکترونیک بر عهده فروشندگان خدمات فضای مجازی قرار داده، کاربران ملزم به همکاری با وب سایت در جهت احراز هویت دقیق هستند و در صورت هرگونه استنکاف حساب کاربری آنها توقیف و به مراجع قضایی معرفی می‌گردد.
 • هیچ کاربری حق واگذاری شناسه کاربری خود به فرد یا شرکت دیگر ندارد. بدیهی است در صورت تخلف، مسئولیت و عواقب آن بر عهده اطلاعات فرد یا شرکت ثبت‌شده در وب سایت است.
 • با استفاده از خدمات اِتر اِکس کاربران می‌پذیرند و موظف می‌شوند که از این خدمات برای انجام هیچ فعالیت غیر‌قانونی طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران یا خلاف شرع یا مخالف با عرف جامعه استفاده نکنند و در صورت مشاهده موارد غیرقانونی همه مسئولیت‌های ناشی از اعمال غیرقانونی، با کاربران است. وب سایت هیچ گونه مسئولیتی در قبال استفاده نادرست کاربران (کلیه استفاده‌های غیرقانونی) ارزهای الکترونیک و رمزارزها را ندارد و در فرض آنکه وب سایت آگاه گردد، خریدار خدمات خریداری‌شده در وب سایت‌های غیرقانونی علی‌الخصوص سایت‌های قمار و شرط‌بندی و از این دست وب سایت‌ها استفاده می‌کند، اِتر اِکس می‌تواند حساب کاربری فرد مجرم و خاطی را مسدود و وی را به محاکم صالحه قانونی معرفی نماید.
 • کلیه فعالیت‌های این مجموعه در حوزه پول‌های الکترونیک و رمزارز بوده و هیچ ارتباطی با ارز فیزیکی، اسکناس یا حواله ندارد و اساساً خدمات مربوط به صرافی را ارائه نمی‌کند.
 • این مجموعه تحت هیچ شرایطی در حوزه فعالیت مرتبط با خدمات پرداخت‌ها از جمله خرید و فروش و اعلام نرخ ارز فیزیکی (اسکناس یا حواله و غیره) ورود پیدا نکرده و نخواهد کرد.
 • با توجه به قانون تجارت الکترونیک مصوب سال 1382 و الزامات خرید و فروش وب سایت اِتر اِکس و پذیرش قوانین حکم ابلاغ و امضا قانونی قرارداد دارد و قابل استناد در محاکم صالحه قانونی است.
 • کاربران با ثبت نام در اپلیکیشن یا وب سایت و همچنین با هر بار استفاده از خدمات وب سایت می‌پذیرند که قوانین و مقررات جاری اِتر اِکس را به صورت کامل مطالعه کرده و با اطلاع کامل از شرایط و معانی آن پذیرفته‌اند. این قوانین و مقررات ممکن است در طول زمان تغییر کند و بنابراین استفادۀ مستمر کاربران از اپلیکیشن و یا وب سایت به معنی پذیرش هرگونه تغییر در قوانین و مقررات آن است.
 • برای استفاده از خدمات، لازم است هر کاربر اعم از شخص حقیقی یا حقوقی یک حساب کاربری در وب سایت ایجاد کند. تنها اشخاصی که 18 سال سن دارند و واجد اهلیت قانونی باشند می‌توانند اقدام به ساخت حساب کاربری در وب سایت کنند. برای استفاده از خدمات اِتر اِکس کاربر مذکور باید کد ملی، آدرس پست الکترونیکی و شماره همراه خود را در وب سایت ثبت کند.
 • کاربران می‌پذیرند اطلاعات خواسته شده را به صورت صحیح و به‌روز در وب سایت وارد کنند و مسئول عدم صحت اطلاعات اعلام شده شخص کاربران می‌باشند. در صورت اثبات خلاف این موضوع، اِتر اِکس مجاز به پیگیری قضایی و قانونی نزد مراجع ذیصلاح می‌باشد.
 • کاربران متعهد می‌گردند که در صورت استفاده از ایمیل هنگام ثبت‌نام، صرفا با ایمیل متعلق به خود نسبت به ثبت نام در وب سایت اقدام کنند. در غیر این صورت در برابر شخص ذینفع صاحب ایمیل تماماً مسئول بوده و وب سایت به محض آگاهی از این موضوع نسبت به لغو عضویت کاربر مذکور اقدام خواهد کرد. در این خصوص وب سایت هیچ مسئولیتی بعهده نمی‌گیرد و کاربر خاطی مسئول جبران کلیه خسارات مادی و معنوی شکات خود می‌باشد.
 • هر شخص با توجه به مدارک هویتی تنها می‌تواند یک حساب کاربری به عنوان کاربر، بنا به مورد در وب سایت داشته باشد. در صورتی که اِتر اِکس اطلاع یابد که به نام یک شخص اعم از حقیقی و یا حقوقی حساب‌های کاربری متعدد وجود دارد، وب سایت مجاز خواهد بود نسبت به قطع خدمات و غیرفعال نمودن حساب‌های کاربری مذکور اقدام نماید و تمام موجودی رمزارزی یا ریالی کاربر تا بررسی کامل موضوع بلوکه خواهد شد.
 • مسئولیت همۀ فعالیت‌هایی که از طریق حساب کاربری اشخاص حقیقی و یا حقوقی در وب سایت و سایر خدمات مربوط به اِتر اِکس انجام می‌شود به عهدۀ کاربران است و وب سایت همواره متعهد به کلیه قوانین جمهوری اسلامی ایران بوده و از کاربران می‌خواهد در چارچوب قانونی فعالیت کنند.
 • مسئولیت حفظ امنیت اطلاعات حساب کاربری در وب سایت از جمله نام کاربری و رمز عبور به عهدۀ کاربران است. در صورت مفقود شدن یا سرقت اطلاعات حساب کاربری، کاربر مذکور موظف است در اسرع وقت موضوع را به اطلاع اِتر اِکس برساند. بدیهی است تا زمانی که اطلاع‌رسانی به وب سایت انجام نشده است، مسئولیت همۀ فعالیت‌هایی که از طریق حساب کاربری مذکور انجام شده و می‌شود به عهدۀ وی خواهد بود.
 • مسئولیت حفظ امنیت اطلاعات کارت بانکی که خرید محصولات و خدمات با آن انجام می شود (رمز دوم، پویا و شماره کارت) به عهده‌ کاربران می‌باشد. وب سایت در این خصوص و سوءاستفاده احتمالی از حساب بانکی کاربران که در نتیجه سهل‌انگاری کاربر در حفظ اطلاعات محرمانه کارت بانکی است مسئولیتی بر عهده نمی‌گیرد.
 • کاربران حق ندارند به اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر اجازه استفاده از حساب کاربری خود را بدهند یا حساب خود را به شخص حقیقی یا حقوقی دیگری منتقل کنند. در مورد کاربر شخص حقوقی نیز، مسئولیت‌های قانونی بهره‌برداری از خدمات اِتر اِکس متوجه مدیران مجموعه‌های مذکور خواهد بود. هر گونه خرید و فروش و تبدیل ارز باید با نام کاربر باشد در غیر این صورت مبالغ پرداختی بلوکه خواهد شد.
 • اِتر اِکس اختیار دارد هر زمانی درخواست احراز هویت مجدد از کاربر خود کند، در چنین شرایطی اگر کاربر اطلاعات کافی در اختیار وب سایت قرار ندهد، وب سایت می‌تواند حساب کاربری وی را مسدود کرده و از ارائه خدمات به کاربر خودداری کند همچنین وجه واریزی را به هیچ عنوان عودت نخواهد داد تا از سوی مراجع قضایی تعیین تکلیف گردد.
 • ممکن است بنا به مورد و حسب صلاحدید و تشخیص اِتر اِکس، جهت تایید حساب کاربری از کاربران درخواست اطلاعات تکمیلی، ارائه مدارک و یا اصلاح اطلاعات موجود گردد. در این صورت کاربر مورد درخواست، متعهد به ارائه اطلاعات و یا اصلاح اطلاعات درخواستی در مدت اعلام و درخواست شده از سوی وب سایت خواهد بود. در غیر این صورت وب سایت می‌تواند حساب کاربری وی را مسدود کرده و از ارائۀ خدمات به کاربر مذکور خودداری کند.
 • مسئولیت همۀ اقدامات و افعال کاربران که ناشی از عدم رعایت قوانین موضوعه جمهوری اسلامی ایران از جمله قانون مجازات اسلامی قانون جرایم رایانه‌ای (ارتکاب جرم) و قوانین مدنی و تجارت الکترونیک و غیره باشد، بر عهدۀ شخص متخلف بوده و وب سایت هیچگونه مسئولیتی در قبال اعمال و افعال فوق نداشته و نخواهد داشت و وب سایت می‌تواند ضمن غیر فعال کردن حساب کاربری متخلف، از طریق مراجع ذیصلاح، اقدامات قانونی را علیه نامبرده نسبت به احقاق حقوق قانونی وب سایت به عمل آورد.
 • هر گونه اقدامی از سوی کاربر که منجر به ورود خسارت به شهرت، اعتبار و دارایی‌های وب سایت اِتر اِکس شود تخلف از شرایط قراردادی و قانونی تلقی خواهد شد. وب سایت این حق را برای خود محفوظ می‌داند که حساب کاربر را مسدود کند و در صورت نیاز، علیه شخص اقدام قانونی انجام دهد و خسارت و حقوق قانونی خود را مطالبه کند.
 • به سبب جلوگیری از کلاهبرداری، هر کاربر در وب سایت امکان وارد کردن شماره‌ حساب‌های خود و شماره کارت‌های خود را دارد. کاربران می‌بایست تنها شماره‌ حساب‌هایی که به نام آن‌هاست را وارد کنند و اِتر اِکس هیچ مسئولیتی در مورد حساب‌ها و کارت‌های متصل با نام افراد دیگر در حساب شخص دیگر نخواهد داشت. هرگونه تلاش برای خرید از کارت‌های بانکی بجز کارتی که به نام شخص در سایت ثبت شده و نسبت به ایجاد چند حساب توسط یک کاربر از طرف اِتر اِکس خدمات پرداخت غیر معتبر بوده و حساب فرد خاطی مسدود می‌گردد.
 • هیچ کاربری حق واگذاری شناسه کاربری خود به فرد یا شرکت دیگر را ندارد. بدیهی است در صورت تخلف، مسئولیت و عواقب آن بر عهده اطلاعات فرد یا شرکت ثبت‌شده در وب سایت است.
 • انتشار و کپی کردن محتوای اِتر اِکس بدون اجازه کتبی از وب سایت غیرقانونی بوده و کاربری که خلاف حقوق معنوی و مادی وب سایت اقدام نماید مورد تعقیب قضایی و کیفری توسط وب سایت قرار خواهد گرفت.
 • با استفاده از خدمات اِتر اِکس کاربران می‌پذیرند و موظف می‌باشند که از این خدمات برای انجام هیچ فعالیت غیر‌قانونی طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران یا خلاف شرع یا مخالف با عرف جامعه استفاده نکنند. در صورت مشاهده موارد غیرقانونی همه مسئولیت‌های ناشی از اعمال غیرقانونی با کاربران است. وب سایت هیچ گونه مسئولیتی در قبال استفاده نادرست کاربران از رمزارزهای موجود در سایت را ندارد و در فرض آنکه وب سایت آگاه گردد خریدار خدمات خریداری‌شده را در وبسایت‌های غیرقانونی علی‌الخصوص سایت‌های قمار و شرط‌بندی و از این دست وب سایت‌ها استفاده می‌کند، اِتر اِکس می‌تواند حساب کاربری فرد مجرم و خاطی را مسدود و وی را به محاکم صالحه قانونی معرفی کند.
 • کاربران متعهد می‌شوند هیچ‌گاه از خدمات اِتر اِکس به صورتی که به وب سایت و مدیریت آن صدمه‌ای وارد کند استفاده نکنند. در صورتی که کاربران نسبت به سوءاستفاده از امکانات فراهم شده در خدمات وب سایت در جهت منافع شخصی و یا آسیب اعم از مادی یا معنوی (کپی رایت خدمات و جزوات) به منافع وب سایت اقدام نمایند، وب سایت ضمن داشتن حق قطع خدمات و غیرفعال نمودن حساب کاربری، مجاز خواهد بود با مراجعه به مراجع قضایی و یا سایر مراجع ذیصلاح قانونی نسبت به مطالبه جبران خسارات وارده اقدام کند.
 • جهت جلوگیری از سودجویی و عدم کلاهبرداری و با توجه به تکلیف قانونی که در قانون جرایم سایبری و تجارت الکترونیک بر عهده فروشندگان فضای مجازی قرار داده شده وب سایت می‌تواند در هر زمانی مراحل احراز هویت را که در قوانین و شرایط وب سایت اعلام شده از متقاضیان تقاضا نماید و در صورت استنکاف کاربران از احراز هویت و یا استفاده از آی پی غیر مجاز (وی پی ان) وب سایت اِتر اِکس هیچ گونه همکاری با خریدار متخلف در تحویل محصول درخواست شده انجام نخواهد داد و در صورت پرداخت وجه، هیچ همکاری نسبت به عودت وجه بدون دستور کتبی مقامات محترم قضایی را انجام نخواهد داد.

شرایط قراردادی مربوط به انتقال ارز دیجیتال:

 • مسئولیت بررسی صحت آدرس والتی (کیف پول) که خریدار هنگام ثبت درخواست خرید ارائه می‌دهد بر عهده خود او می‌باشد و علاوه بر آن خریدار موظف است اگر انتقال به والتی که ارائه می‌دهد نیازمند اطلاعات اضافه همچون تگ، ممو و موارد مشابه است آن را در قسمت خودش ارسال و ثبت کند. بدیهی است در صورتی که به دلیل عدم ارائه اطلاعات صحیح یا ارائه اطلاعات ناکافی توسط کاربر انتقال با مشکل مواجه شود مسئولیت آن با کاربر است.

کمیسیون شبکه (منظور کمیسیون شبکه رمزارز مورد معامله است) در انتقال ارز با کاربر

 • وب سایت با تمام امکانات خود از جمله مرکز تماس 16 ساعته (9 صبح لغایت 12 شب)، واحد رسیدگی به شکایات تمامی تلاش خود را برای رضایت کاربران، رفع اختلافات ایجاد شده در زمان ارائه و استفاده از خدمات وب سایت و ایجاد صلح و سازش فی ما بین آنها می‌کند.
 • تمامی اطلاعات کاربران به عنوان اطلاعات محرمانه نزد وب سایت محافظت شده و دسترسی به آن توسط اشخاص ثالث ممنوع بوده مگر برابر تصمیم مقام ذیصلاح قضایی. بنابراین در صورت درخواست و صدور دستور مقتضی از سوی مراجع قضایی، وب سایت مکلف به ارائۀ اطلاعات کاربران به مراجع مذکور می‌باشد.
 • وب سایت اِتر اِکس حق تغییر و اصلاح قوانین و مقررات و قراردادها را در هر زمان دارد و در این صورت وب سایت مکلف است تغییرات صورت گرفته را از طریق خبرنامه و یا ایمیل به اطلاع کلیه کاربران برساند.

چنانچه به موجب این قرارداد از جانب کاربر خسارتی به اِتر اِکس وارد شود، کاربر ضامن جبران خسارت می‌‌باشد و قابل پیگیری در مراجع ذیصلاح جمهوری اسلامی ایران است.

در صورتی که به موجب حکم دادگاه یا قوانین جاری کشور، هر یک از مقررات این قرارداد نامعتبر شناخته شود، اولاً خدشه‌ای به سایر مفاد قرارداد وارد نشده و ثانیاً پیشنهاد وب سایت در خصوص اجرای سایر مفاد قرارداد به نحوی که بیشترین تطابق را با اراده اولیه طرفین داشته باشد، پذیرفته خواهد شد. عدم اعمال هریک از حقوق اِتر اِکس (مصرح در این قرارداد) به منزله انصراف از حق اعمال و اجرای آن در آینده نخواهد بود.

در صورت بروز هرگونه اختلاف در رابطه با قرارداد یا در تفسیر مفاد آن، از جمله انعقاد، اعتبار، فسخ، نقض، تفسیر یا اجرای آن ابتدا طرفین تلاش می‌کنند تا از طریق مذاکره، صلح و سازش مورد را مرتفع نمایند. در صورت لاینحل باقی ماندن، مورد اختلاف در مراجع ذیصلاح قانونی قابل پیگیری است و رای نهایی صادره ایشان برای طرفین لازم‌الاجرا می‌باشد.

در زمان بروز اختلاف، در صورت توافق طرفین، دو طرف به انجام تعهدات اوليه خود بر اساس قرارداد تا حل مناقشه ادامه مي‌دهند، در غیر این صورت، تا زمان حل و فصل کامل موضوع اختلاف، تعهدات طرفین متوقف خواهد شد.

با اپلیکیشن اِتراِکس، در لحظه خرید و فروش کنید!
دانلود اپلیکیشن اتراکس
android
cafebazaar
google-play
myket
myket
apple
sibche
sibapp
pwa
pwa